Ember és kutya is veszélyben a hazánkban is terjedő fertőzés miatt

2025. április 16. 18:28

A szakértő úgy véli, hogy az aranysakálok, rókák és kutyák terjesztette fertőzés komoly betegség kockázatával jár, ezért mindenkinek érdemes odafigyelnie.

2025. április 16. 18:28
null

A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának szakorvosa, dr. Kardics Kinga beszélt az ATV-nek a Magyarországon egyre gyakrabban előforduló, állatról emberre terjedő betegségről, az echinococcosisról. De hangsúlyozta, hogy „a velünk élő, gondozott és az élősködők ellen rendszeres védelemben részesített kutyák, macskák alapvetően ritkán terjesztői emberekre veszélyes fertőző betegségnek”.

Az echinococcosis, avagy az állatról emberre terjedő fertőző zoonózis, az utóbbi időben emelkedő esetszám miatt lett téma. Persze a kontinenshez képest Magyarországon még mindig kisebb veszélyről beszélhetünk, hiszen míg az Európai Járványügyi Központ adatai szerint 2023-ban 929 emberi megbetegedést regisztráltak Európában, 2022-ben 739-et, 2021-ben 592-et, 2020-ban pedig 574-et, addig

a Magyarországon is emelkedő esetszám 2023-ra 19, 2022-re 9, 2021-re 7, 2020-ra pedig még csak 4 ilyen beteget jelent.

Ezt is ajánljuk a témában

A Semmelweis Egyetem szakorvosa úgy magyarázta a fertőzés menetét, hogy „az echinococcosis egy galandféreg okozta megbetegedés, ami ugyanúgy veszélyt jelent házi kedvenceinkre, mint ránk, emberekre”. Részletezte is, miszerint „a férgek vagy petéik a fertőzött rókák és aranysakálok bélsarával ürülnek, és akár egy évig is életképesek maradnak”.

Ha a peték azután a szimatoló kutyák szájába, orrába jutnak, vagy lábukra, szőrükre kerülnek, és lenyalják onnan, az állat béltraktusába jutva a peték őket is megfertőzik.”

– mondta el dr. Kardics Kinga

Az is kiderült azonban, hogy „az állatok pedig tovább fertőzhetnek minket például úgy, hogy megnyalja a kezünket, mi pedig kézmosás nélkül megeszünk mondjuk egy almát.” Az echinococcosis ráadásul komoly betegség az egyetem közleménye  alapján: „a fertőzés nyomán ciszták képződhetnek a májban, a lépben, a tüdőben, de akár az agyban vagy a csontokban is”. „Emberben, állatban egyaránt” – tették hozzá.

A fertőzés ember esetében azonban hosszú évekig lappanghat, mert a ciszták ritkán nőnek meg akkorára, hogy tüneteket okozzanak. A fertőzést ezért rendszerint véletlenül fedezik csak fel, például egy teljesen más okból végzett képalkotó vizsgálat során. Ha kialakulnak tünetek, azok súlyossága a ciszták méretétől és elhelyezkedésétől függ. Így, ha a májban vannak, akkor például hasi fájdalmat, sárgaságot okozhatnak, ha a tüdőben, akkor többek között köhögést, véres köpetet.”

– szólt a Semmelweis Egyetem közleménye

Fontos tehát, hogy ne csak az forduljon orvoshoz, akinek felismerhető tünetei vannak, de az is, akinek a kutyája echinococcosisban pusztult el. A kezelés során a cisztákat lehetőség szerint műtéti úton eltávolítják, a beteg pedig gyógyszeres kezelést kap. A szakorvos véleménye azonban az, hogy „nagyon fontos ugyanakkor a megelőzés, vagyis a házi kedvencek rendszeres féregtelenítése és az állattartói higiéné”.

Ahogy az az echinococcosis kapcsán kiderült, a zoonózisok száma egyre csak nő, emiatt mára már több mint 200, állatról emberre, valamint emberről állatra terjedő fertőző betegség ismert. Azonban a házi kedvenceket tartók megnyugodhatnak, mert a kutyák és a macskák önmagukban nem hordoznak kockázatot.

Nyitókép: AFP

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oldesz
2025. április 18. 14:48
Nem könnyű úgy védekezni a járványok ellen, hogy A FIDESZ van hatalmon
survivor
2025. április 17. 14:41
Ez tiszta sor: több ember, több fertőzés. Több köztesgazda/ végső gazda, több fertőzés. Végső soron a bajok oka a 8000 M ember. A mondjuk 2000 M helyett. De lehet 1500-3000 M , mindegy. TÚL SOKAN VAGYUNK.
survivor
2025. április 17. 14:37
És ezek a kóborlás (kidobás ) kezdetekor oltva voltak veszettség ellen ? A többi kórról nem is beszélve ... (De amúgy újraoltani is kell...)
evpus
2025. április 17. 08:00
Magyarországon van vagy 4 millió kutya. Minden 50+ egyedülálló nő kutyát sétáltat. De már a 30+ is! Divat lett. A kidobott hordákba verődött kutyákat már nem szedi össze a sintér. Régen nem volt ennyi kóbor kutya!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!